Ze składników mineralnych dla przeżuwaczy niezbędne są: wapń (Ca), fosfor (P), magnez (Mg), sód (Na), potas (K), siarka (S) szczególnie ważna przy stosowaniu mocznika, żelazo (Fe), kobalt, (Co), miedź (Cu), mangan (Mn), cynk (Zn), jod (J), molibden (Mo), selen (Se). Pierwiastki te znajdują się w paszach, lecz najczęściej w ilościach zmiennych i niedostatecznych w stosunku do zapotrzebowania wysokoprodukcyjnych zwierząt. Z tego względu zawsze jest konieczne dodawanie do paszy odpowiedniej ilości mieszanek mineralnych. W paszach gospodarskich występuje najczęściej niedobór fosforu i sodu.
Na początku laktacji u krów wysokomlecznych występuje duży niedobór składników mineralnych i energii w paszy, lecz czerpią one energię (5 -8 % masy ciała) z zapasów organizmu tkanki tłuszczowej. Zjawisko to nie jest pożądane, ponieważ wpływa ujemnie na wyniki ekonomiczne, a ponadto u krów może wówczas wystąpić schorzenie zwane ketozą, powodujące spadek mleczności, Po szczycie laktacji krowy zaczynają odkładać w ciele energię (tłuszcz), toteż w tym czasie wymagają już mniejszej ilości białka w paszy (13,5 -14,5 % suchej masy).
Podstawą sukcesu gospodarczego w chowie krów jest przede wszystkim pełnowartościowe żywienie odpowiadające wysokości produkcji mleka. Pełnowartościowa dawka pokarmowa dla krów powinna:
- Dostarczyć potrzebną ilość energii i białka
- Pokryć zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy A, D, E
- Zawierać wystarczającą ilość niezbyt rozdrobnionego włókna
- Być smakowita i nie działać ujemnie na stan zdrowia krowy i jakość mleka.
Pasze nie powinny być często i nagle zmieniane ze względu na to, że flora bakteryjna przeżuwaczy przystosowuje się do pokarmu danego rodzaju i nagła jego zmiana może być przyczyną chorób. Dlatego celowe jest przygotowywanie jednego rodzaju dawek na cały cykl produkcyjny przeżuwaczy.